Нестабільність і вивихи є найбільш поширеними ушкодженнями ліктьового суглоба.
Що таке вивих передпліччя
Найбільш поширена травма ліктьового суглоба - це вивих передпліччя. Після вивиху ліктьовий суглоб часто залишається нестабільним.1
У момент вивиху зв'язки, що стабілізують ліктьовий суглоб, розриваються. Іноді також розривається суглобова капсула і м'язи. Тяжкість вивиху визначається по зсуву кісток відносно одна одної. Чим більше зміщення, тим більш виражене пошкодження зв'язкового апарату.
На малюнку зображений правий ліктьовий суглоб (вид збоку) та зв'язковий апарат, який ушкоджується в разі вивиху.
У деяких випадках вивих супроводжується переломом кістки або кісток, що утворюють ліктьовий суглоб. Такий стан називається переломовивих.
Нестабільність ліктьового суглоба
Нестабільність означає, що зв'язковий апарат більше не здатний утримувати рухливість кісток в межах фізіологічної норми. Очевидно, що це негативно впливає на працездатність. Нестабільність спричинює біль і сприяє пошкодженню суглобового хряща, що може привести до передчасного розвитку артрозу.
Причини вивихів і нестабільності
Причиною вивиху передпліччя є нещасні випадки, при яких ліктьовий суглоб зазнає надмірного навантаження. Нестабільність зазвичай є результатом пошкодження зв'язок. Зазвичай вона виникає гостро - після вивиху або перелому. Майже кожен третій вивих передпліччя є причиною подальшої нестабільності ліктьового суглоба. Нестабільність також може бути наслідком операцій на ліктьовому суглобі.
Симптоми й ознаки: біль і набряк
При вивиху суглоб має неприродну конфігурацію, а його рухливість різко обмежена. Потім з'являється виражений набряк. Спроба руху супроводжується сильним болем. Часто біль також поширюється на сусідні сегменти кінцівки. В результаті порушення трофіки нерва або його пошкодження можуть виникнути оніміння й порушення чутливості нижче рівня ліктьового суглоба.
Фактори ризику:
Уникайте частих перенавантажень
Часто повторювані навантаження і / або перенавантаження, наприклад, при заняттях спортом, можуть сприяти виникненню хронічної травматизації зв'язок, що в результаті призводить до нестабільності ліктьового суглоба.
Профілактика ушкоджень ліктьового суглоба
Профілактика ушкоджень ліктьового суглоба обмежена, адже передбачити випадкову травму практично неможливо. Людям з вродженою нестабільністю ліктьового суглоба або зі звичним вивихом (вивих, що виникає при звичайному русі без надмірного зусилля) треба дотримуватися ортопедичного режиму, спрямованого на зменшення ймовірності вивиху, в тому числі рекомендується використання ортезів.
Лікування вивиху передпліччя й нестабільності ліктьового суглоба
Контрактура (постійне обмеження рухливості) ліктьового суглоба розвивається досить швидко в порівнянні з іншими великими суглобами. Тому рання мобілізація після вивиху передпліччя має вирішальне значення для збереження рухливості. При цьому дуже важливе постійне спостереження у лікаря.
Лікування вивихів
Лікування вивихів: вправлення та реабілітація
Першим етапом лікування вивиху передпліччя є вправлення. Воно здійснюється в лікарні або травматологічному пункті після рентгенологічного обстеження та при належному знеболюванні.
Для уточнення характеру ушкоджень зв'язок виконують магнітно-резонансну томографію (МРТ). При складних переломовивихах для уточнення характеру пошкодження може знадобитися виконання комп'ютерної томографії (КТ).
Невеликі пошкодження зв'язок можна лікувати консервативно, часто з використанням ортезів для підтримки оптимального ортопедичного режиму.
При масивних пошкодженнях може знадобитися оперативне лікування. Під час операції зв'язки зшиваються або заміняться сухожиллями-донорами.
Лікування нестабільності
Лікування нестабільності ліктьового суглоба
При незначній нестабільності основу лікування становить лікувальна фізкультура. У важких випадках потрібна хірургічна стабілізація суглоба. В подальшому пацієнт також повинен тренувати м'язи й дотримуватися ортопедичного режиму.
Вироби medi для лікування ліктьового суглоба
Для стабілізації ліктьового суглоба в період консервативного лікування й післяопераційної реабілітації компанія medi пропонує декілька виробів.
Джерело
1 Див. https://medlexi.de/Ellenbogenverrenkung_(Ellenbogenluxation)