Біль у коліні - дуже поширений стан
Колінний суглоб - найбільший суглоб в організмі людини. Кожен день він піддається постійному навантаженню. Згодом це може призвести до зносу суглоба або, якщо говорити медичною мовою, до дегенеративних змін. Крім того, наші коліна дуже вразливі для травм. Тому не дивно, що скарги на біль в коліні є дуже поширеними.
Анатомія колінного суглоба
Коліно, або колінний суглоб - це найбільший суглоб в тілі людини. Коліно - це шарнірний суглоб, робить можливим згинання та розгинання ноги, а також невелике внутрішнє та зовнішнє обертання при згинанні.
Причини болю в коліні
Причини болю в колінному суглобі різноманітні. Проте, їх можна розділити на біль травматичного походження і біль в результаті дегенеративних змін.
Травми коліна частіше виникають у фізично активних молодих людей, особливо під час занять спортом. Дегенеративні зміни характерні для людей старшого та похилого віку. Однак тільки ретельне медичне обстеження може визначити точну причини болю в коліні в кожному конкретному випадку. Адже навіть у молодих людей можуть бути вроджені аномалії розвитку сполучної тканини, а в літніх людей можуть відбутися розриви дегенеративно змінених зв'язок.
Біль у коліні внаслідок травм
Гострі травми коліна спричинені дією зовнішніх сил (наприклад, контузії, удари ногою або удари у випадку дорожньо-транспортних пригод або під час занять спортом). Найчастіше уражаються такі анатомічні структури:
- Колатеральні зв'язки (медіальна або латеральна колатеральна зв'язка)
- Хрестоподібні зв'язки (передня хрестоподібна зв'язка, задня хрестоподібна зв'язка)
- Меніски (медіальний меніск, бічний меніск)
- Наколінник (наприклад, люксація надколінка)
- Хрящ
- Кістка
Футбол, гірськолижний спорт, гандбол та баскетбол є особливо ризикованими видами спорту з високою частотою травм коліна.
Біль у коліні внаслідок дегенеративних змін
Наші коліна щодня піддаються надзвичайним навантаженням. З часом це може призвести до дегенеративних змін, які пов’язані з руйнуванням хрящового шару. Функція амортизатора хряща страждає, і суглоб може відчувати жорсткість й болючість.
Це пояснює, чому все більше людей із віком страждають на артроз колінного суглоба (дегенерація суглобів). Артроз колінного суглоба (гонартроз) - це прогресуючий процес. На ранніх стадіях біль у коліні виникає лише епізодично (наприклад, при носінні ваги, після тривалих періодів спокою), тоді як у запущеній стадії пошкодження хряща настільки велике, що кістки практично треться одна об одну. Біль виникає частіше й більш інтенсивний.
Симптоматика
Біль в коліні може початися гостро або мати хронічний характер:
- Гострий біль відрізняється високою інтенсивністю і виникає раптово, наприклад, після травми.
- Хронічний біль з'являється поступово. Спочатку це може бути дискомфорт або слабкий біль, який поступово наростає.
Відчуття болю в колінному суглобі
- Характер болю може сильно варіювати: тягнучий біль, відчуття розпирання, колючий біль, нападоподібний біль і тупий ниючий біль, - це лише невелика кількість можливих характеристик болю в колінному суглобі.
- При об'єктивному огляді можна виявити випіт, почервоніння, припухлість, локальне підвищення температури, обмеження рухливості.
Локалізація болю
- Біль на внутрішній стороні суглоба виникає при пошкодженні медіальної коллатеральной зв'язки і / або медіального меніска, O-образної деформації колінних суглобів
- Біль по зовнішній поверхні виникає при пошкодженні зовнішньої коллатеральной зв'язки і / або зовнішнього меніска, Х-образної деформації колінних суглобів
- Біль спереду може вказувати на синдром верхівки надколінка, хвороба Осгуд-Шлаттера, пателло-феморальний синдром
- Біль позаду колінного суглоба характерна для кісти Бейкера
- Біль може виникати при навантаженні (наприклад, біг, підйом по сходах)
- Після тривалого спокою або відпочинку (наприклад, тривале перебування в положенні лежачи або сидячи)
- Також вранці або вночі.
Лікування болю в колінному суглобі
Тактика лікування болю в коліні залежить від причини. До методів консервативного лікування відносяться:
- Протизапальні і знеболюючі таблетки і мазі
- Вплив теплом або холодом
- Ортезування (устілки, бандажі, ортези, ортопедичне взуття)
- Фізіотерапія й лікувальна фізкультура (зміцнення і розтягнення)
При неефективності консервативного лікування здійснюється оперативне лікування. В наші дні багато операцій на колінному суглобі виконуються за допомогою артроскопії, що значно зменшує травматичність оперативного доступу.
Бандажі та ортези medi для колінного суглоба
Дізнайтесь більше про колінні бандажі й ортези від medi.
Sources
1 Klein, Dr Christoph (2014): Orthopaedics for patients. Understanding medicine. Remagen: Published Michels-Klein