Остеоартроз

Термін остеоартроз застосовується для позначення захворювання опорно-рухового апарату, при якому суглоби страждають в результаті зносу й старіння суглобового хряща.

 Остеоартроз

Старіння суглобів

Старіння - це природний процес, але при остеоартрозі суглоби зношуються й старіють швидше, ніж зазвичай. При цьому руйнується суглобовий хрящ, а іноді й кісткова тканина, що знаходиться під ним. Зазвичай уражаються суглоби кистей рук, плечові, колінні й тазостегнові суглоби.

Першим симптомом захворювання є скутість. Наприклад, після тривалого перебування в нерухомому положенні (сидячи або лежачи) в кінцівках відчувається скутість,  і потрібен певний час, щоб суглоби почали вільно рухатися. Надалі скутість може супроводжуватися больовими відчуттями. При остеоартрозі суглобів нижніх кінцівок типовими є скарги на болі в суглобах при підйомі по сходах.

Остеоартроз є типовим захворюванням для літніх людей . Однак останнім часом відзначається підвищена захворюваність серед людей середнього віку. У більшості випадків це люди, які надмірно навантажували свої суглоби або навпаки, які ведуть малорухливий спосіб життя. Пояснення цьому досить просте. Надмірні навантаження викликають прискорений знос суглобового хряща, а відсутність рухів негативно позначається на харчуванні хрящової тканини.

Симптоми

Основним симптомом остеоартрозу є біль, що підсилюється в холодну вологу погоду або при навантаженні. Різкі рухи в суглобі зазвичай дискомфортні або болючі.

При остеоартрозі біль в суглобі виникає в момент початку руху, наприклад біль в коліні виникає відразу при підйомі. Якщо рух продовжити, біль стає меншим, але виникає знову при тривалому навантаженні на суглоб.

Такий біль лікарі називають стартовим або болем при навантаженні. При появі болю слід якомога швидше звернутися до лікаря, щоб вчасно дізнатися про можливі способи лікування.

Фактори ризику

Остеоартроз часто є платою за недбале ставлення до своїх суглобів протягом життя. Це або хронічні перевантаження (особливо в професійному спорті), або малорухливий спосіб життя. При цьому захворювання з більшою частотою виникає у людей із спадковою схильністю.

Надлишкова маса тіла також є фактором ризику, оскільки є постійним додатковим навантаженням на суглоби. Помічено, що остеоартроз тазостегнових суглобів часто розвивається у людей з природженою дисплазією тазостегнових суглобів. Серед причин остеоартрозу часто вказують травми. У цьому випадку говорять про посттравматичний остеоартроз.

Профілактика

Навіть незначна зміна наших повсякденних звичок може надати значну допомогу нашим суглобам.

Головне правило для людей, які страждають на остеоартроз: "рух - добре, навантаження - погано"

При остеоартрозі слід залишатися мобільними. Рекомендуються їзда на велосипеді, плавання, скандинавська ходьба. При помірних навантаженнях суглоб буде отримувати більше поживних речовин і буде виробляти суглобову рідину, що уповільнює прогресування захворювання. Рухова активність і здорове харчування також допомагають в боротьбі з надмірною вагою.

Лікування

Найбільш ефективним є комплексне лікування остеоартрозу, яке включає в себе лікувальну гімнастику, фізіотерапію, медикаментозну терапію й ортезування.

Ортезування

Ортезування допомагає вирівняти навантаження на елементи суглоба при ряді деформацій. Також використання ортезів поліпшує пропріоцептивну чутливість, тобто відчуття нашого тіла в просторі. Таким чином, ортези зменшують ризик травм і захищають суглоб від надмірного зносу.

Бандажі та ортези слід використовувати в поєднанні з іншими методами лікування, наприклад механотерапією і масажем. В цьому випадку суглоб отримує оптимальну кількість поживних речовин і рухову активність. При загостреннях виправдане використання протизапальних і знеболюючих препаратів короткими курсами. Терапія остеоартрозу відрізняється на різних стадіях патологічного процесу і при різній інтенсивності больового синдрому, тому при цьому захворюванні важливо спостерігатися у лікаря.

Джерело:

Klein, Dr. med. Christoph (2014): Orthopädie für Patienten. Medizin verstehen. Remagen: Verlag Michels-Klein