Що таке вивих?
Вивих — це зміщення суглобових поверхонь одна щодо одної, що супроводжується порушенням конфігурації та функції суглоба. Зазвичай вивих важко не помітити. У нормі кістки в суглобах знаходяться в щільному контакті одна з одною. При вивиху кістки тимчасово віддаляються одна від одної і займають нове положення, відмінне від анатомічної норми. При цьому рух суглобових поверхонь і суглоба в цілому зазвичай сильно обмежений.
Найбільш часто зустрічається вивих плеча, передпліччя та пальців. Різновидом вивиху є підвивих — стан, коли суглобові поверхні зміщуються одна щодо одної незначно і в ряді випадків можливе самовільне вправлення.
Будова і функція суглобів
Існують різні типи суглобів: блокоподібний (колінний, ліктьовий та між фалангами пальців), циліндричний (між променевою та ліктьовою кісткою), сідлоподібний (п'ястно-фаланговий суглоб великого пальця кисті) і кулястий (тазостегновий та плечовий).
Суглоб складається мінімум з двох суглобових поверхонь кісток, що зчленовуються. Суглобові поверхні покриті особливо міцним та гладким хрящем — гіаліновим хрящем. Порожнина суглоба герметично оточена суглобовою капсулою. Стабільність суглоба забезпечують зв'язки, м'язи та сухожилля, що оточують суглоб. Між стабільністю суглоба і амплітудою руху існує зворотний зв'язок: чим більш рухливим є суглоб, тим менше його стабільність. Наприклад, плечовий суглоб людини характеризується великою амплітудою рухів у всіх площинах, проте така рухливість збільшує ймовірність вивиху.
Симптоми та діагностика вивиху
Вивих та підвивих зазвичай надзвичайно болючі. Вивихнутий суглоб втрачає нормальну рухливість і сильно набрякає. Якщо до травми залучений нерв, можливі поколювання, простріли або оніміння.
Травматолог може поставити діагноз після обстеження. Рутинним та об'єктивним методом діагностики вивиху є рентгенологічний знімок.
Фактори ризику і причини
Вивихи пальців — типова травма волейболістів, яка відбувається при прийомі м'яча. Вивихи плеча та передпліччя часто стають результатом падіння.
При падінні чоловік зазвичай виставляє руки вперед. Діюча на руки сила може привести до пошкодження м'язів, перелому, або вивиху (що супроводжується розривом зв'язок). Якщо людина перенесла вивих, ймовірність вивиху в майбутньому сильно зростає.
Пацієнти з хронічною нестабільністю суглоба (аномалії розвитку зв'язок або їх слабкість в результаті попередніх травм) схильні до звичного вивиху, який може статися навіть без зовнішнього впливу.
Профілактика
На жаль, не існує специфічної профілактики вивихів, однак треновані м'язи зменшують ймовірність їх виникнення. У спорті для профілактики вивихів використовуються спеціальні захисні пристосування.
Лікування вивихів
Перша допомогою при вивиху полягає в іммобілізації кінцівки. При можливості застосовують лід. Вивихнутий суглоб повинен бути вправлений лікарем якнайшвидше.
Залежно від локалізації вивиху та інтенсивності больового синдрому, вправлення здійснюється або під місцевою анестезією, або під загальним наркозом. Після вправляння вивиху суглоб необхідно іммобілізувати.
Наприклад, після вправляння плеча рекомендується іммобілізація на термін 8-10 днів за допомогою гіпсової пов'язки, або спеціальної шини (наприклад medi Arm fix) або бандажа. Потім, щоб зберегти амплітуду руху, проводиться поступова мобілізація суглоба (наприклад в бандажі Omomed). Річ у тім, що при тривалій іммобілізації капсула суглоба зменшується в розмірах і суглоб стає менш рухливим.